PH faktor – kiselost ili alkalnost prisutna u vašem telu utiče na sve njegove funkcije. Ravnoteža pH faktora je veoma važan korak prema blagostanju i boljem zdravlju. Upoznajte se sa izuzetno važnim znanjem o tome koja hrana izaziva alkalnost ili kiselost u ljudskom organizmu i kako to utiče na zdravlje.
Ljudska krv treba da bude blago alkalna (pH 7.35-7.45). Vrednosti ispod ili iznad ovog opsega ukazuju na simptome bolesti. Faktor pH od 7.0 je neutralan. Niže od 7.0 je kiseo, a više od 7.0 je alkalan.
Kiseli pH faktor može se pojaviti u našem telu kao posledica ishrane koja izaziva kiselost, kao i od emotivnog stresa, pretrpanosti otrovima i/ili imunih reakcija ili bilo kojeg procesa koji lišava ćelije kiseonika i drugih hranljivih sastojaka. Telo će pokušati da kompenzuje kiseli pH korišćenjem alkalnih minerala. Ako ishrana ne sadrži dovoljno minerala da nadoknadi razliku, ćelije će početi da proizvode kiseline.
Pretežno kiseli balans dovodi do smanjenja sposobnosti tela da apsorbuje minerale i druge hranljive sastojke, smanjuje proizvodnju energije u ćelijama, smanjuje sposobnost organizma da obnavlja oštećene ćelije, smanjuje sposobnost detoksifikacije teških metala, podstiče procvat tumornih ćelija i čini organizam podložnijim iscrpljenosti i bolesti. Krv sa pH faktorom od 6.9, koji je samo blago kiseo, može izazvati komu i smrt.
Razlog zašto je kiselost češća u našim organizmima je najvećim delom posledica tipičnog načina ishrane u našem društvu, koji podrazumeva suviše kiselina zahvaljujući namirnicama kao što su meso, jaja i mlečni proizvodi, i premalo hrane koja izaziva alkalnost, poput svežeg povrća. U prilog tome, jedemo industrijski procesovanu hranu koja pojačano izaziva kiselost, poput belog brašna i šećera, i pijemo pića koja izazivaju kiselost, poput kafe, gaziranih sokova i piva. Koristimo previše lekova, koji izazivaju kiselost; i konzumiramo veštačke hemijske zaslađivače kao što su NutraSweet, Spoonful, Sweet’N’Low, Equal ili Aspartam, koji su otrovni i izrazito utiču na formiranje kiselosti u organizmu (čak i kada ih sami ne dodajemo hrani, oni su već dodati u žvake, bombone, sve namirnice na kojima piše da su “dijetalne” – Diet Coke, Coca Cola Zero, Diet Pepsi i sl.)
Da bismo zadržali zdravlje, ishrana treba da sadrži 60% hrane koja izaziva alkalnost i 40% hrane koja izaziva kiselost. Da bismo obnovili zdravlje, ishrana treba da se sastoji od 80% hrane koja izaziva alkalnost i 20% hrane koja izaziva kiselost.
U načelu, hrana koja izaziva alkalnost obuhvata: većinu voća, zeleno povrće, grašak, pasulj, sočivo, začine, lekovito bilje, semenke i koštunjavo voće.
U načelu, hrana koja izaziva kiselost obuhvata: meso, ribu, živinsko meso, jaja, zrnevlje i mahune.
Preokrenite svoj pH prema alkalnom
Ova tabela pomoći će vam da podesite svoj telesni pH i uspostavite neophodnu ravnotežu.
ALKALNO JE ZDRAVO
Biohemija zdravlja
Neutralne namirnice: maslac, pavlaka, sveže kravlje mleko, jogurt i sva ulja (osim maslinovog)
Idealna alkalnost krvi: pH 7.35 – 7.45
Normalna kiselost čovekove pljuvačke: pH 6.4 - 6.8
Izvor: http://www.rense.com
Limun – kralj alkalnosti
Iako svi doživljavamo limun kao kiselu namirnicu, zahvaljujući prisustvu 5-6% limunske kiseline, limun je zapravo pretežno alkalan i od svih namirnica u ljudskoj ishrani, limun ima najviši pH faktor – 9.0. Dodajte jedan limun dnevno svojoj ishrani (bez šećera!) isceđen u vodu, čaj ili salatu da biste uspostavili neophodnu ravnotežu.
Coca Cola – šampion kiselosti
Coca Cola sa svojih 8 kafenih kašičica šećera po čaši ima sladak ukus, ali kada uđe u naše telo, stvara izrazito kiselu sredinu. Masivnu dozu šećera maskira zloglasna ortofosforna kiselina. PH faktor Coca Cole je svega 2.5, a da biste izazvali alkalnu ravnotežu nakon jedne čaše Coca Cole, morate popiti čak 32 čaše mineralne vode!