NAJBOLJI FILMOVI 2014. GODINE
Na ovoj listi su neki od filmova koji su obeležili 2014. godinu. Redosled je nebitan. Piše: Vladimir Krakov
TRANSCENDENCE
Režija: Wally Pfister Uloge: Johnny Depp, Morgan Freeman
Vrhunski naučnofantastični film koji se bavi temom veštačke inteligencije i njene potencijalne pogubnosti po budućnost ljudskog roda. Uzbudljivo režirana priča koja u jednakoj meri pokreće pitanja za razmišljanje i predstavlja punokrvni akcioni film. Ljubitelji TV serije "Revolution" prepoznaće sličnosti - "Transcendence" bi sasvim legitimno mogao da deluje kao prolog ove serije: celi svet ostaje bez struje, voljom veštački inteligentnog uma...
INSIDE LLEWYN DAVIS
Režija: Etan & Joel Cohen Uloge: Carey Mulligan, Justin Timberlake, John Goodman, Sylvia Kauders...
Svojom prepoznatljivom filmičnošću i darom nenametljivog i istančanog pripovedanja punog živih detalja, braća Koen nas vode kroz svakodnevicu siromaštva, beskućništva i neprekidne borbe za opstanak jednog folkija (pevača koji sam piše svoje pesme i izvodi ih na akustičnoj gitari u anglosaksonskom folk maniru). Osnovna doza ironije leži u činjenici da je Luin Dejvis velško ime, pa je tako ovaj pevač pomalo nalik na recimo Albanca koji bi svirao gusle i pevao srpske epske pesme - nešto prilično nespojivo. Lajtmotiv žute mačke - simbola bede - prati glavnog junaka kroz celi film, kroz svakodnevnu borbu da pronađe mesto gde će se uvaliti da prespava i kakvu takvu gažu (čitaj: honorar). Luin trpi brojna poniženja i nervne slomove od raznih ljudi, ali ono krunsko poniženje, kojeg u trenutku dešavanja nije ni svestan, upućuje mu sudbina: Luin nastupa u opskurnom klubu na Grinič Vilidžu, a odmah nakon njega na binu izlazi antipatični čupavi momak meketavog glasa, koji će jednog dana postati poznat pod imenom Bob Dilan. Bataljoni anonimnih Luina Dejvisa gutali su prašinu i bedu i utonuli su u zaborav, da bi scena iznedrila jedno ime koje će se pamtiti...
1
1
LUCY
Režija: Luc Beson Uloge: Scarlet Johansson, Morgan Freeman, Jan Oliver Schroeder...
Luc Beson je ponovo snimio filmčinu koja se gleda više puta i pamti do detalja. Čak ni činjenica da je temu maksimalnog korišćenja svih potencijala ljudskog mozga pod dejstvom droga već obradio neko pre njega - Neil Burger u briljantnoj Sci-Fi drami "Limitless" (2011) - ne umanjuje ostavljenost bez daha koju gledalac oseća svakog sekunda ovog neverovatnog akcionog trilera sa ponekim elementom naučne fantastike. Velemajstor akcije i dinamične naracije, Luc Beson nas ponovo ubacuje u svoj rolercoaster i ne pušta nas da odahnemo ni jednog sekunda. Naučne i granično-naučne hipoteze kojima ovaj film manipuliše možda su preterano smele, ali savršeno obavljaju funkciju pokretača uraganske radnje. Objedinivši tabačinu i pucačinu kojih se ne bi postideli ni Brus Li, Džeki Čen i Tarantino zajedno, sa glazurom filozofije, evolucionističke biologije i - po svom starom običaju, latentne jeretičke teologije, Beson nam pruža 90 minuta zabave za pamćenje.
UNDER THE SKIN
Režija: Jonathan Glazer Uloge: Scarlet Johanssen, Paul Branigan... Jezik: engleski, gelik (škotski)
Ovaj film mogao bi da pokoleba svakoga ko misli da je Scarlet Johanssen lepa i zgodna mlada žena - iz nepoznatih razloga, režiser je odlučio da glavnu glumicu snima naturalistički, bez ulepšavajućih svetala i uglova snimanja, garderobe koja prikriva nedostatke... Svakako je hrabro što je Johansenova prihvatila ovakvu ulogu, u eksperimentalnom evropskom filmu, u kom ona ne izgleda nimalo glamurozno. Čudan, teško razumljiv i hermetičan film uvodi nas bez ikakve pripreme i objašnjenja u niz neshvatljivih otmica mladih žena i muškaraca na ulicama škotskih gradova. Nakon misterioznih seksualnih rituala, bezimena otmičarka (Scarlet Johanssen) uz pomoć nemih motociklista davi žrtve u bazenima crne tečnosti nalik na naftu. Jedna žrtva pobuđuje u njoj saosećanje i proces samospoznaje, i tek u epilogu saznajemo ko je zapravo neznanka i zašto je sve to činila. Film je dobio brojne nezavisne nagrade, a režiser Glazer proglašen je od strane kritičara ni manje ni više nego naslednikom Stanleya Kubricka.
APP
Režija: Bobby Boermans Uloge: Hannah Hoekstra, Isis Cabolet, Robert de Hoog Jezik: holandski
Ana je lepa i uspešna studentkinja psihologije koja jednog dana otkriva zanimljivu i naoko korisnu aplikaciju za svoj smartfon. Dan za danom, čudna aplikacija preuzima kontrolu nad jednim po jednim segmentom njenog života - svađa je sa prijateljima, poništava joj već položene ispite na fakultetu, objavljuje na društvenim mrežama snimke njenog seksualnog života... Ali to ni izbliza nije ono najgore što ova aplikacija sprema Ani i praktično svima iz njenog imenika, i svima iz njihovih imenika... Jezivi i kreativni moderni holandski horor koji će uneti nepredvidivu dozu adrenalina u vaše filmsko veče.
LEVIATAN (ЛЕВИАФАН)
Režija: Andrej Zvjagincev Uloge: Aleksej Serebjakov, Elena Ljadova, Roman Madjanov... Jezik: ruski
Andrej Zvjagincev ("Povratak", "Elena"...) jedan je od najznačajnijih savremenih ruskih filmskih autora, čije ime je već po sebi dovoljno jako da privuče mnoge ljubitelje evropskog filma da obrate pažnju na ovaj naslov. Ako tome pridodamo i ovogodišnju Srebrnu palmu osvojenu u Kanu, privlačnost ovog filma prerasta u nezaobilaznost. Priča o malom ali hrabrom čoveku, automehaničaru Kolji, koji se suprotstavlja lokalnoj mafiji u gradiću na Barencovom moru koja namerava da mu otme automehaničarsku radionicu i zemlju na kojoj se ova nalazi, dobija mitske razmere i govori o večitoj i uvek iznova novoj borbi pravednih protiv nepravednika.
WE ARE THE BEST (VI ÄR BÄST)
Režija: Lukas Moodysson Uloge: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne Jezik: švedski
Ako ste bili tinejdžeri osamdesetih u predgrađima Stokholma, Beograda, Ljubljane, Mančestera (...) a niste osnovali nijedan pank bend - da li ste uopšte bili tinejdžeri osamdesetih? Tri trinaestogodišnje devojčice osnivaju svoju pank grupu, buneći se protiv svih i svega. Neobično lep i topao film koji kao da objašnjava naivnu suštinu pank pokreta širom sveta: ne moraš umeti da sviraš, dovoljno je da imaš stav, energiju i iskrenost.
BOYHOOD
Režija: Richard Linklater Uloge: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke
Svakako jedan od lepših filmova protekle godine. Kada se posmatra prosto kao film, bez sekundarnih informacija, "Boyhood" teče pravolinijski, bez ikakvog zapleta, prateći odrastanje jednog dečaka i jedne devojčice i živote njihovih roditelja. Ozbiljan nedostatak dramskog sukoba čini ovaj film dosadnjikavim - čak se i razvedeni tata (Etan Hawke) i mama (Patricia Arquette) lepo slažu i sarađuju, jedini potres je to što deca odrastaju i napuštaju roditeljsko gnezdo. Kada znamo ključnu sekundarnu informaciju, da je film sniman dvanaest godina analogno prateći biološko odrastanje dece, to zaslužuje pažnju i poštovanje kao eksperiment. Deca su lepa, lepo ih je gledati kako rastu i prolaze kroz važne faze detinjstva, i to je manje-više sve što se može reći o filmu Boyhood. Nadamo se da će Boyhood inspirisati još mnoge roditelje da snime slične filmove o svojoj deci i njihovom odrastanju.
INTERSTELLAR
Režija: Cristopher Nolan Uloge: Mathew McConaughay, Matt Damon, Ann Hathaway
"Interstellar" je bez dileme jedan od najboljih filmova objavljenih 2014 godine, i najznačajniji Sci-Fi film u poslednjih nekoliko godina. Ali to je ujedno u mnogim aspektima diskutabilno ostvarenje. Ostavićemo po strani njegovu propagandnu pozadinu, o kojoj bi neki Miroslavu Lazanskom srodan kritičar mogao da napiše traktat - zašto ponovo Amerikanci spasavaju čovečanstvo, i zašto je takav film objavljen baš u ovom trenutku, i zašto izgleda da su spaseni samo beli protestantski Amerikanci sa svojim načinom života i vrednostima presađenim na drugu planetu... Sve to ćušnućemo u stranu. Osnovni problem sa ovim filmom je pretrpanost teškom naukom koja guši priču i ne da joj da diše. Drugim rečima, da biste pratili ovaj film, morate pre odlaska u bioskop da spremite doktorat iz astrofizike ili pročitate sabrana dela Alberta Ajnštajna, Karla Sagana i Stivena Hokinga, u najmanju ruku. Ništa manji problem čine pozajmice motiva iz drugih Sci-Fi ostvarenja - "Odiseja 2001", "Odiseja 2010", "Gravity", "Contact", "Prometheus", "Sunshine", "Event Horizon" - sa naglaskom upravo na najtraljavijem od ovih naslova, "Gravity", kome "Interstellar" duguje vrstu dramaturgije kojom se dominantno služi u "svemirskim" scenama. Ipak, ako se izborimo sa svim ovim problemima, "Interstellar" ima veliku i ljudski toplu priču, dinamičan je, pun neočekivanih obrta, metafizičan i postavlja niz filozofskih pitanja o mogućoj budućnosti čovečanstva.
EDGE OF TOMORROW
Režija: Doug Liman Uloge: Tom Cruise, Emily Blunt
U Sci-Fi podžanru invazije neka rešenja se gotovo podrazumevaju - na primer, kao što u vesternima konjica uvek u poslednji čas spasi stvar, tako u invaziji jedan važan vanzemaljac prelazi na stranu ljudske vrste i počinje da radi protiv svojih. Film "Edge of Tomorrow" izdvaja se inovacijama unutar podžanra. Osvajači nisu ni čovekoliki ni nalik reptilima, već nekakve kotrljajuće furije koje su u stanju da kontrolišu protok vremena. Ubivši jednog važnog vanzemaljca više klase, kapetan Cage (Tom Cruise) preuzima neke važne mentalne moći misterioznog bića iz svemira, pre svega sposobnost da se uvek nanovo probudi živ nakon svake pogibije u bici i ponovi celu sekvencu događaja (ko je rekao "Dan mrmota?"). Uz pomoć pukovnika Rite (Emily Blunt) Cage pronalazi i savladava vrhovnog vođu vanzemaljaca. Treba li reći, Amerikanci su opet spasili čovečanstvo. Štaviše, u tome im je ovom prilikom nesebično pomogao NATO, pa protiv vanzemaljskih osvajača u bliskoj budućnosti ratuju udružene vojske severnoatlantskog saveza... Neko je spomenuo propagandu? Ipak, bez obzira na tu komponentu, Edge of Tommorow je prvoklasni akcioni film sa brojnim originalnim rešenjima, vredan ulaganja 113 minuta vašeg vremena.
CALVARY
Režija: John Michael McDonagh Uloge: Brendan Gleeson, Chris O'Dowd, Kelly Reilly
Irski film ne dopire preterano često u naš filmski repertoar. Calvary je upečatljivi psihološki triler koji preispituje neka pravila službe rimokatoličke crkve i pitanja vere, ljudskosti i lične časti. Otac James (Brendan Gleeson) je katolički sveštenik koji je primio sveštenički zavet nakon smrti supruge. Na ispovesti, čovek u susednoj kabini saopštava ocu Jamesu da je odlučio da ga ubije. Onaj ko se ispoveda želi da se osveti rimokatoličkoj crkvi za seksualno zlostavljanje koje je pretrpeo kao dete od strane katoličkog sveštenika, tako što će ubiti najpravednijeg i najboljeg sveštenika kojeg rimska crkva ima: oca Jamesa. Obavezan zavetom neprikosnovene tajnosti ispovesti, otac James izgubiće svešteničku mantiju ako pretnju prijavi policiji, a ako to ne uradi, izgubiće život.
SCI-FI 2014: POPLAVA OSREDNJIH ANTIUTOPIJA
Kada je u pitanju naučnofantastični film, osim izdvojenih naslova koji su spomenuti ranije, 2014 godinu obeležio je niz antiutopijskih ostvarenja: The Giver, Maze Runner, novi nastavak Hunger Games, Divergent, španski sci-fi film Automata... Reč je o solidnim filmovima, kvalitetne produkcije, sa vrhunskim glumcima, dobrom dramaturgijom - i tonama već viđenih motiva. Možda je tolika količina antiutopijskih filmova reakcija autora na oseku medijskih i ličnih sloboda u našem svetu. Mada ljubitelji sci-fija nemaju razloga da budu nezadovoljni, ipak sa nestrpljenjem očekujemo nove nastavke već dobro poznatih naslova - Terminator, Mad Max i Star Wars, koji će nam ulepšati 2015. godinu.